yabancılara oturma izni başvuru

oturma izni başvuru

Türkiye de oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları oturma izni almak istediklerinde Göç idaresi genel müdürlüğüne başvurarak oturum taleplerini devlete bildirebilirler. Başvurular internet ortamında online olarak yapılmaktadır. Direk göç idaresine giderek başvuruda bulunulmamaktadır ancak randevu oluşturduktan sonra size verilen randevu tarihinde göç idaresine gitmeniz gerekmektedir. Randevu almadan önce oturum almak istediğiniz süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

İkamet izni başvurusu Sağlık sigortası poliçe bilgileri girilmeden alınan randevular Göç idaresi tarafından ret edilmektedir. Randevunuzu oluştururken bilgilerinizi eksik ya da yanlış girmemeye özen gösterin yanlış yapılan bir işlem ikamet izni talebinizin ret edilmesine sebep olabilir. Randevunuzu sağlıklı bir şekilde oluşturduktan sonra size randevu yeriniz ve hangi gün ve saatte orada olacağınıza dair randevu tarihi verilir. Oturum almak için gerekli olan belgeleri hazırlayarak dosyanızı teslim edip oturum alma talebinizi devlete bildirebilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve işlemlerinizde yardımcı olabilmemiz için bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Türkiye’de oturma izni alma Yabancı ülke vatandaşları Türkiye ye geldiklerinde oturum almak istedikleri zaman oturum başvuruları için Göç idaresi genel müdürlüğü illere değişiklik gösteren bazı evrakları istemektedir. Oturum almak için randevu oluşturduğunuzda size bir randevu günü yeri ve saati verilir bu tarih ve saatte oturum randevunuza giderken bu istenen evrakları dosya halinde hazırlayıp görevli memura teslim etmeniz gerekmektedir.

Yabancılara oturma izni alma

Başvuru yapacağınız ile göre istenen evraklar değişiklik göstereceğinden bizimle iletişime geçip hangi ilden başvuru yapacağınızı söyleyip istenen evrak listesini almanız daha sağlıklı olacaktır. İstanbul u örnek vermek gerekir ise istenen evraklar şunlardır; oturma izni randevusu 7 sayfalık bir başvuru formudur, oturum alacağınız süreyi kapsayan yabancı sağlık sigortası, 4 adet biyometrik fotoğraf, noter onaylı kira kontratı veya bunun yerine geçerli olan Türk vatandaşından alınma noter onaylı taahhütname, vize harcı ve ikamet kimlik bedelinin vergi dairesine ödendiğine dair makbuzu, pasaport ilk sayfa ve son giriş mühür fotokopisi. Başlangıçta bu evraklar istenmektedir görevli memur ekstra evrak isteme hakkına sahiptir. Oturma İzni Alma  Bu gibi bir durumla karşılaştığınızda size evrak hazırlamak için 30 gün süre tanınır bu süre dolmadan istenen evrakı hazırlayıp teslim etmeniz durumunda oturum alma talebiniz değerlendirme aşamasına alınır.