İkamet teskeresi kalktı mı

İkamet teskeresi kalktı mı

Türkiye ye giriş yapan yabancı ülke vatandaşları kendilerine tanınan vize veya vize muafiyet sürelerinden daha fazla ülkede kalmak istediklerinde oturma izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye ye gelen yabancı ülke vatandaşları çoğunlukla turizm amaçlı oturma iznine başvuru yapmaktadırlar.

Oturma izni ikamet kalktı mı

Oturma izni başvuruları e-ikamet sisteminden online olarak yapılmaktadır. Türkiye ye giriş yaptıklarında oturma izni alan yabancı ülke vatandaşları oturma izni uzatma başvurusunda bulundukları zaman yeni yayınlanan kanun gereği 01.01.2020 tarihinden itibaren turizm amaçlı oturma izni uzatma işlemleri kabul görülmeyecektir. Yeni kanun gereği turizm amaçlı oturma izinleri yalnız 1 sene verilecek ve herhangi bir şekilde turizmi amaçlı oturma izni yani bir diğer adı ile ikamet izin uzatmaları mümkün olmayacaktır.

Oturma izni uzatma kalktı mı

Oturma izni süreleri bittikten sonra Türkiye de kalmaya devam etmek istemeleri halinde çalışma izni almaları gerekmektedir.  Çalışma izinleri aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler bakanlığına e-devlet üzerinden e-imza ile online olarak yapılmaktadır. Çalışma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları oturma izinlerinin bitmesine 3 ay kala başvurularını yapmaları gerekmektedir. Çalışma izni başvuruları bir iş yerine bağlı ya da ev hizmetlerinde hasta, çocuk bakımı, hizmetçi, yardımcı gibi iş kollarında çalışma sureti ile yapılabilmektedir. Turizm amaçlı oturma izni alan yabancı ülke vatandaşları gerekli şartları yerine getirip çalışma izni başvurusunda bulunmak istediklerinde konu hakkında detaylı bilgi almak ve işlemlerini yaptırmak amacı ile bizimle irtibata geçip işlem yaptırıp bilgi alabilirler.