Azerbaycan vatandaşlarına ikamet izni alma

Azerbaycanlılara oturma izni

Oturma izni almak isteyen Azerbaycan ülkesi vatandaşları Türkiye ye giriş yaptıklarında pasaport veya pasaport yerine geçen seyahat belgeleri ile kendilerine verilen vize veya vize muafiyet sureleri dolmadan oturma izni başvurularında bulunmaları gerekmektedir. Oturma izni başvuruları göç idaresine yapılmaktadır ve randevu alma işlemi internet sitesinden online olarak yapılmaktadır. Vize sureleri biten Azerbaycan ülkesi vatandaşları randevu alabilmek için vize muafiyet sureleri olan 30 güne ek olarak 10 gün süre içinde başvuru yapma hakkına sahiptirler yalnız böyle bir durumda vize muafiyet surelerini astıkları için 50 ile 80 dolar arasında bir ceza ödemek zorunda kalırlar. Bundan dolayı 30 gün vize muafiyet sureleri dolmadan başvurularını devlete bildirilmeleri gerekmektedir.

Azerbaycanlıya Oturma İzni Randevu İşlemleri

Oturma izni randevu alma işlemine başladığınız zaman oturma izni almak istediğiniz sureyi kapsayan yabancı sağlık sigortası yaptırmak ve poliçe bilgilerini e- randevu sistemine girmeleri gerekmektedir aksi takdir de yapılmayan bu bildirim oturma izni alma talebinizin retti ne sebep olur. Ayrıca randevu alırken gireceğiniz kişisel bilgilerinizin eksik ya da yanlış olmaması gerekmektedir bu da oturma izni alma talebinizin retti ne sebep olan nedenlerdendir. Oturma izni randevusu almak uzmanlık gerektiren bir işlemdir bilmemeniz halinde uzman bir kişiden mutlaka yardım alın aksi durumda ret almaya sebep olabilir.

Azerbaycan Pasaportu Olanlara İkamet Randevusu Alma

Randevu alırken sık yapılan yanlışlardan biri de gelir durumunu bildirmemektir. Bu durumda oturma izni alma taleplerinin retti ne sebep olmaktadır. Randevunuzu sağlıklı bir şekilde oluşturduktan sonra başvuruda bulunduğunuz il deki göç idaresinin yoğunluğuna göre size bir randevu günü bildirilir. İstanbul ilinden alınan randevularda direk gün verilmez sistem kaydınızı alır daha sonrasında uygun tarihe otomatik olarak randevu gününüz atanır bunun sebebi İstanbul ilindeki yoğunluktur. Randevu tarihiniz ve randevu yeriniz belli olduktan sonra oturma izni almak için devletin istediği belgeleri hazırlayarak teslim etmeniz gerekmektedir.

Yabancı oturma izni başvuru işlemleri

Başvuruda bulunduğunuz il veya ilçe göç idaresi müdürlüğüne göre ve başvuru durumuna göre sizden istenen evraklar değişiklik gösterebilir. Bütün göç idareleri için istenen ortak evrakları hazırlayarak gitmeniz durumunda sizden ekstra evrak istenir ise bu istenen evrakları hazırlamak için size 30 gün ek süre verilir bu süre içerisinde evraklarınızı hazırlayıp teslim edebilirsiniz. Dosyanızı teslim ettikten sonra oturma izni talebiniz göç idaresi müdürlüğü tarafından değerlendirmeye alınır. Dosyanız inceledikten sonra oturma izni almanıza bir engel yok ise talebiniz onaylanır ve ikamet kimliğiniz randevu alırken sisteme bildirmiş olduğunuz ev adresinize posta yolu ile gönderilir. Randevu alırken iş yeri adresi girilmesi halinde kabul edilmez mesken olması gerekmektedir. Oturma izni kimliğiniz postaya verildiği zaman tarafınıza göç idaresi tarafından sisteme kaydetmiş olduğunuz cep telefonuna kısa mesaj ile bilgi gönderilir. Daha sonrasında gönderinizi takip edebilmek için PTT müdürlüğü takip numarası gönderir ve bununla nerede olduğunu online olarak takip edebilirsiniz. Oturma izni alma talebinizin ret edilmesi halinde Kanuni yollardan dava açarak itiraz etme hakkına sahipsiniz. Böyle bir durum olduğunda avukatınızla görüşerek dava açabilirsiniz. Oturma izni almak isteyen Azerbaycan vatandaşları işlemlerini uğramadan zahmetsiz bir şekilde yapabilmek için bizi arayarak uzman personellerimizden yardım alabilirler.

Azerbaycanlılara oturma izni alma

Oturma izni almak isteyen Azerbaycan vatandaşları pasaport veya pasaport yerine geçen seyahat belgeleri ile Türkiye ye giriş yaptıklarında 30 gün olan vize muafiyet süreleri bittikten sonra ülkede kalmak istiyorlarsa eğer oturma iznine başvuru yapmaları gerekmektedir. Oturma izni başvurusu Türkiye de kalmak istedikleri duruma göre değişmektedir. Ticari amaçlı kalmak istiyorlarsa eğer ticari oturma izni başvurusuna öğrenim görmek amacı ile kalmak istediklerinde öğrenci oturma iznine turizm amaçlı kalmak istiyorlarsa eğer turizm amaçlı oturma iznine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bu başvuru türleri için e ikamet sisteminden randevu alınması gerekmektedir.

Oturma İzin Randevusu Nasıl Alınır?

Oturma izni randevuları göç idaresi genel müdürlüğünün internet sitesinden online olarak yapılmaktadır. Direk göç idaresi müdürlüklerine giderek oturma izni başvurusunda bulunulmamaktadır. Oturma izni almak isteyen Azerbaycan ülkesi vatandaşları 30 gün lük vize süreleri bitmeden başvurularını yapmaları gerekmektedir. Oturma izni randevunuzu alırken sisteme gireceğiniz iletişim pasaport ve diğer kişisel bilgilerinizin yanlış veya eksik olmamasına özen gösterin aksi durumlarda oturma izni alma talebiniz ret edilebilir. Oturma izni başvurusunu yaptığınız zaman size yaşadığınız ilden bir randevu günü ve saati bildirilir. Bu tarih de göç idaresi müdürlüğünün oturma izni için istediği belgeleri hazırlayarak randevunuza gidebilirsiniz. Hazırlayacağınız evraklar başvuru durumunuza ve başvuruda bulunduğunuz ile göre değişiklik göstermektedir. Sizden randevunuza gittiğinizde ekstra bir evrak istenirse evrak hazırlama süresi olarak 30 gün süre verilir. Bu süre içerisinde eksik evraklarınızı tamamlayıp randevunuzun olduğu göç idaresi müdürlüğüne teslim edebilirsiniz. Oturma izni almak için istenen belgeleri eksiksiz teslim etmeniz durumunda oturma izni alma talebiniz değerlendirme aşamasına alınır. Sonuç bilgisi kısa veya mail yolu ile size bildirilir. Randevu alırken sisteme girmiş olduğunuz iletişim bilgileriniz cep telefonu veya mail adresiniz aktif olması gerekmektedir. Bilgilendirme bunlara geleceğinden dolayı kimliğiniz ile ilgileri buradan temin edebilirsiniz.  Oturma izni almak isteyen Azerbaycan vatandaşları işlemlerini kolaylıkla yaptırmak ve hiçbir işlemle uğraşmamak için bizimle iletişime geçip oturma izni alma konusunda hizmet veren firmamızdan yararlana bilirler.