Oturma izni yeni kanun 2020

Oturma izni yeni kanun 2020

Türkiye de vize veya vize muafiyet durumunun tanındığı vakitten daha fazla kalmak isteyen yabancı ülke vatandaşları oturma izni başvurularına bu belirtilen süreleri bitmeden başvuru yapmak zorundadırlar. Aksi halde vize veya vize muafiyet süreleri bittikten sonra kaçak durumda olacaklarından dolayı sınır dışı edilme durumu ile karşı karşıya kalırlar. Oturma izni almak isteyen yabancı ülke vatandaşları e-ikamet sistemi üzerinden başvurularını yapabilirler.


Oturma izni uzatma yeni kanun 2020

İkamet izni belgesi ikamet ettiğiniz adrese geleceğinden dolayı sistem üzerinden randevu alacağınız zaman bilgilerinizin eksik ya da hatalı olmamasına özen gösterin. Oturma izni uzatma başvurusunda bulunacağınız zaman Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün yeni yayımlamış olduğu kanun gereği turizm amaçlı oturma izni uzatma başvuruları kabul edilmeyecektir. Yabancı ülke vatandaşları sadece 1 yıl turizm amaçlı oturma izni alabileceklerdir. 6458 sayılı kanunun 31-1 € bendi çerçevesinde en çok bir yıl süreliğine kısa dönem ikamet izni düzenlenen yabancıların turizm dışında geçerli gerekçeler sunarak yeni bir ikamet izni kalış nedeni olamaması halinde 01.01.2020 tarihinden itibaren aynı amaçla yani turizm amaçlı oturma izni talepleri uygun görülmeyecektir.

2020 de Türkiye de ikamet izni

 Türkiye de 1 yıldan daha fazla ikamet etmek isteyen yabancı ülke vatandaşları 01.01.2020 tarihiden itibaren diğer ikamet türlerine geçiş yaparak kalabileceklerdir. Diğer ikamet türlerinin gereksinimlerini karşılayamayan yabancı ülke vatandaşları çalışma izni başvurusunda bulunarak Türkiye de istedikleri kadar kalabilirler.